Ilgalaikės paskolos ir hipoteka

Jeigu esate kreipęsi į kreditus teikiančias įmones, žinote, jog vienas dažniausių reikalavimų jums – aukštas kreditingumo rodiklis ir užstatas. Tokiu būdu užtikrinama, kad ilgalaikes paskolos sąlygos bus tinkamai vykdomos. Vis tik. Kas ta hipoteka, arba užstatas ir koks jis gali būti?

            Hipoteka – tai kredito gavėjo turimo turto įkeitimas, siekiant užtikrinti tinkamą įsipareigojimų vykdymą. Tiesa, jei įmokas mokate laiku, įkeisto turto nuosavybės teisės jums ir lieka – niekas į jį nesikėsina. Tiesa, jei įsiskolinimo grąžinti nesugebate (atsiranda nenumatytų sunkumų, o sutarties sąlygų keisti nebegalite, kreditoriai nebegali ilgiau laukti nustatytų įmokų), kreditoriui suteikiama galimybė įkeistą turtą varžytinėse parduoti ir taip atgauti savo investiciją.

            Kokios gali būti hipotekos rūšys? Lietuvos Respublikos hipotekos įstatyme yra nurodoma, jog hipoteka gali būti:

            Paprastoji. Šiuo atveju kalbame apie skolininko turto įkeitimą, siekiant pasinaudoti, kad ir ilgalaikes paskolos nauda.

            Jungtinė. Čia yra įkeičiami keli turimi skolininko turto objektai. Jei įsipareigojimai nėra tinkamai vykdomi ir atsiranda būtinybė įkeistą turtą varžytinėse parduoti, jo savininkas pats gali nustatyti objektų pardavimo eilę.

            Svetimo turto. Kito asmens (laiduotojo) turtas yra įkeičiamas, užtikrinant efektyvų sutarties sąlygų vykdymą. Jei skola nėra mokama, kreditoriai gali susigrąžinti investuotą sumą, o laiduotojas – reikalauti iš skolininko padengti išlaidas.

            Maksimalioji. Tai ne ilgiau nei penkerius metus galiojanti hipoteka, kada abi šalys susitaria dėl maksimalios įsipareigojimų apsaugos turimu turtu.

            Bendroji. Skolininkas užtikrina savo įsipareigojimų vykdymą daugiau nei vienu turimu nekilnojamojo turto objektu. Juos dar kartą įkeisti galima tik pasibaigus galiojančiai hipotekai, kitaip sakant, jei ilgalaikes paskolos vartotojas įkeičia savo turtą, tai dar kartą gali padaryti tik grąžinęs pirmąjį įsiskolinimą arba naudodamasis paskola, kuriai nereikalinga hipoteka.

            Sąlyginė. Ji galioja tik nuo sutartyje numatyto laiko, iki aiškiai nurodytos sąlygos bus įvykdytos. Tiesa, šios rūšies hipoteka gali būti keičiama tiek vienos, tiek kitos šalies pageidavimu.

            Taigi, prieš pasinaudodami ilgalaikes paskolos pasiūlymu, turite gerai atkreipti dėmesį, ar nereikės savo įsipareigojimų vykdymo tvirtinti įkeičiant turtą. Aišku, toks „saugiklis“ jums neturėtų rūpėti, jei esate tikras, jog numatytus įsipareigojimus gebėsite vykdyti laiku.

PaskolosJums.lt