Ilgalaikės paskolos ir jų mokslinis vertinimas

            Visiems gerai žinoma, kad Lietuvoje kaip ir kitose Baltijos regiono valstybėse nuo 2000 iki pat 2007 metų kreditai privačiam sektoriui, verslo atstovams buvo suteikiami itin dažnai. Tiesa, toks spartus kreditų augimas vėliau iššaukė ekonominę krizę. Todėl dabar ilgalaikes paskolos, kaip ir kiti kreditai, yra teikiami itin atsakingai.

            Mokslininkai ėmėsi nustatinėti, kada rinka yra tvari, deranti su visa ekonomikos raida. Tuo pačiu buvo nustatoma ir kada kredito augimas yra perteklinis. Pačia bendriausia prasme „perteklius“ yra fiksuojamas, kai pradedama suteikti paskola rizikingiems projektams. Todėl ir prieš nuspręsdami, jog ilgalaikes paskolos jums tikrai reikia, turėtumėte apmąstyti ir jos grąžinimo galimybes, mat rizikuodami ne tik galite pažeisti sutarties sąlygas, nevykdyti įsipareigojimų, bet ir kenkti bendrajai ekonomikai.

            Įdomu yra ir tai, kad paskolų teikimas bei palūkanų normos kaita priklauso nuo bendrojo vidaus produkto, infliacijos ir kitų valstybiniu mastu svarbių rodiklių. Dar yra pastebima, kad ne visada rizikingi projektai, skolinimasis jiems yra vertinami kaip neigiami dalykai. Kada valstybė puikiai prisitaiko prie naujų rinkos ekonomikos sąlygų, o joje veikiančios įmonės geba reaguoti į tarptautinius ekonominius veiksnius, galima pasinaudoti ilgalaikes paskolos teikiama nauda ir investuoti į naujus, rizikingesnius, o tuo pačiu ir pelningesnius projektus.

            Pabaigai norime pateikti ir džiuginančių faktų: mokslininkai nustatė, kad Lietuva yra vienintelė Baltijos regiono valstybė, kuriai šiuo metu negresia perteklinis kredito augimas, vadinasi, šiuo metu galiojantys teisės aktai puikiai kontroliuoja tiek paskolas teikiančius, tiek norinčius jas gauti. Žinoma, jei nusprendėte pasinaudoti paskola, neturėtumėte visos atsakomybės „permesti“ kitiems. Pirmiausia, patys turite gerai apsvarstyti, ar ji yra reikalinga, kiek gauti pinigai pagerins situaciją ir ar vėliau pajėgsite mokėti įmokas laiku. Jei abejojate, pasikonsultuokite su kreditus teikiančios įmonės atstovais, paanalizuokite asmeninius finansus, įvertinkite perspektyvas. Juk tik nuosekli analizė, planavimas gali užtikrinti jūsų gerovę.

            Taigi, mokslininkai šiuo metu prognozuoja šviesią ateitį, todėl jei norite investuoti į naujas sritis, galite apsvarstyti ir skolinimosi galimybę.

PaskolosJums.lt